Naturalne sposoby na poprawę wyglądu są najlepsze, z czego zdaje sobie sprawę coraz większa liczba osób. Istnieje wiele roślin, które ułatwiają nam dbanie o włosy, cerę, czy paznokcie. Jednym z bardziej znanych oraz częściej wykorzystywanych jest aloes, którego właściwości lecznicze są nie do przecenienia. Wiele z kosmetyków z aloesu jesteśmy w stanie wykonać samodzielnie. Przykładem może być choćby mydło aloesowe.

Właściwości aloesu

W liściach aloesu znajduje się miąższ, który przybiera postać żelu. Posiada on wspaniałe właściwości zdrowotne, z których warto korzystać na co dzień. Aloes można stosować na zewnętrzne partie ciała, ale pijąc sok z aloesu, możemy dbać również o swoje wnętrze. Właściwości aloesu wygładzają oraz uelastyczniają naszą skórę, włosom nadają miękkości oraz lekkości, natomiast osobom zmagającym się z problemem trądziku, aloes pomaga zredukować wypryski oraz pozostałe po nich blizny. Mydło aloesowe, którym myjemy twarz, również może działać jak krem. Należy jednak stosować go regularnie.

Dlaczego warto korzystać z mydła aloesowego

Główną zaletą takiego mydła, jest uniwersalność. Może być ono wykorzystywane przez osoby o różnym typie skóry. Nawet alergicy nie mają problemów z mydłem wykonanym z aloesu. Dzięki temu może z niego korzystać cała rodzina. Bardzo ważne jest również to, że mydło to może być łączone z wieloma innymi składnikami, takimi jak np. olejki eteryczne. Dzięki nim mydło z aloesu nabiera wyjątkowego zapachu. Pozostawienie takie mydła w łazience sprawi, że będzie się w niej stale unosił przyjemny zapach.

Jak samodzielnie przygotować mydło aloesowe

Do produkcji mydła potrzebna nam będzie szklanka oliwy z oliwek sześć i pół łyżki wody destylowanej, kilkanaście kropli dowolnego olejku eterycznego (ten krok można pominąć), trzy łyżki wodorotlenku sodu oraz najważniejsze – trzy łyżki żelu aloesowego. Należy również przygotować formę do mydła, mały, szklany pojemnik, rondelek, okulary oraz rękawiczki ochronne, ze względu na wodorotlenek sodu oraz drewniana łyżka do mieszania. Przygotowanie mydła aloesowego zacząć się powinno od nałożenia odzieży ochronnej. Dalej należy włożyć szklaną miskę do zlewu i dodać do niej wodorotlenek sodu oraz wodę destylowaną. W tym czasie należy oliwę z oliwek umieścić w rondelku i zagrzać do mniej więcej czterdziestu pięciu stopni. Wówczas należy połączyć ją z wcześniej wymieszaną wodą destylowaną z wodorotlenkiem. Po tym należy dodać także żel aloesowy i olejek oraz przelać mydło do formy. Formę należy odstawić na mniej więcej dwadzieścia godzin do ostygnięcia.